ZAPEWNIAMY ZRÓWNOWAŻONE
ROZWIĄZANIA INŻYNIERYJNE
Kreator Budownictwa Roku 2023

Międzynarodpwy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach

Dworzec Multimodalny Łódź Fabryczna

Multimodalny węzeł transportowy - Dworzec Łódź Fabryczna

Multimodalny węzeł transportowy - Dworzec Łódź Fabryczna

Dworzec Multimodalny Łódź Fabryczna

Projekty | Projekt | INŻYNIER KONTRAKTU: Budowa kotłowni biomasowej o mocy 10 MW w Zakładzie...

INŻYNIER KONTRAKTU: Budowa kotłowni biomasowej o mocy 10 MW w Zakładzie Gospodarki Cieplnej w Oleśnicy

18.04.2025 podpisaliśmy umowę ze spółką Miejska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. w Oleśnicy na pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego w specjalności: konstrukcyjno-budowlanej, drogowej, instalacyjnej w zakresie instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych przy realizacji robót budowlanych, których przedmiotem jest: „Budowa kotłowni biomasowej o mocy 10 MW w Zakładzie Gospodarki Cieplnej w Oleśnicy”.

Ciepłownia wyposażona jest w 4 kotły węglowe wodne typu WR-10 o mocy 11,63 MW każdy (łącznie 46,52 MW). Na terenie Centralnej Ciepłowni wybudowana jest wysokosprawna kogeneracja z silnikami gazowymi o mocy elektrycznej 2,12 MW i mocy cieplnej 2,6 MW. Na terenie ZUW przy ul. Brzozowej wybudowana jest instalacja kogeneracyjna o mocy elektrycznej 0,999 MW i cieplnej. 1,209 MW. Inwestycje te są pierwszym etapem modernizacji źródeł wytwarzania.

Budowa kotła na biomasę stanowi drugi etap modernizacji źródeł wytwarzania ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Oleśnicy zasilanej z Centralnej Ciepłowni. Jego realizacja pozwoli na uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego poprzez produkcję ciepła z OZE do tej sieci w ilości ponad 42% produkowanego ciepła.

  • Przedsięwzięcie polega na budowie kotłowni na biomasę o mocy nominalnej 10 MW.
  • Paliwem dla kotłowni biomasowej będzie zrębka drewniana.
  • Kotłownia na biomasę będzie współpracowała z istniejącą ciepłownią węglową oraz agregatami kogeneracyjnymi zasilanymi gazem ziemnym w ten sposób, że produkowane ciepło w tej kotłowni będzie dostarczane do Centralnej Ciepłowni i wprowadzane do sieci ciepłowniczej poprzez istniejącą instalację.
  • Agregaty kogeneracyjne będą pracowały w podstawie w całym roku; kocioł na biomasę będzie pracował tylko w sezonie grzewczym jako następne źródło produkcji ciepła po agregatach kogeneracyjnych, a istniejące kotły węglowe jako kotły uzupełniające i szczytowe.
  • Produkcja ciepła w kotle na biomasę zastąpi część produkcji ciepła w kotłach na węgiel kamienny i będzie stanowiła wraz z ciepłem produkowanym w instalacji kogeneracyjnej 63 % produkcji całkowitej ciepła wprowadzanego do sieci.